1 Ağustos 2017 Salı

GIT ve TFVC


TFS nedir?

Microsoft tarafından 2006 yılında yayınlanan planlama, kodlama, test etme vb. yazılım geliştirme yönleriyle ilgilenen bir uygulama yaşam döngüsüdür. TFVC ise TFS'nin sunduğu bir versiyon kontrol sistemidir.


Git nedir?

Linux çekirdeğini geliştiren topluluğun BitKeeper'ın geliştiricileri ile aralarının bozulması sonucu Linus Torvalds 'ın liderlik ettiği bir topluluk tarafından 2005 yılında geliştirilmeye başlayan bir versiyon kontrol sistemidir.


İki farklı ürününde versiyon kontrol sistemlerin olarak birbirlerine göre eksi ve artıları vardır.  Şimdi bunları inceleyelim.

Farklılıklar


Erişilebilirlik

TFVC çevrimdışı erişmeye izin vermez. İnternet bağlantınızın kesilmesi veya serverın çökmesi durumunda dosyaları kontrol edemez ve değiştiremezsiniz. GIT bunu destekler.

Ek özellikler

TFVC otomatik yapılar, testler, analitik ve grafik çizim, manuel test izleme gibi birçok ek özelliğe destek verirken GIT bu özelliklerin hiçbirini destek vermez.
Aynı zamanda TFVC Microsoft'un çoğu ürünü ile ilişki içindedir.


Çalışma ortamı

TFVC dosyaları izlemek ve sürümlemek için tek ve merkezi bir depo kullanır. TFVC de yerel olarak yapılan bir değişiklik genellikle merkezi sunucuda da yapılır ve diğer kullanıcılar bu değişiklikleri alabilir.
GIT ise bir dosyayı yerel olarak izleme, sürümleme gibi hizmetler verir. Kullanıcılar yapılan değişikleri push ve pull ile birbiriyle paylaşır.

TFVC dosya sistemi temel yapısında çalışır.
GIT değişiklik temel yapısında çalışır.


Maliyet

Çeşitli kaynaklardan dallanma TFVC'de çok maliyetli ve yüklü bir işken GIT'de bu çok hızlı ve hafifdir.

TFVC lisans ücreti gerektirir ve sadece Microsoft tarafından geliştirilir. GIT ücretsizdir, şuan itibariyle 1107 kişinin katkısıyla geliştirilmeye devam etmekte olup kaynak kodu açık bir sistemdir.


Branch yapısı

TFVC'de bir branch geliştirilmesi, kullanıcının dizininin komple bir kopyasını almasına anlamına gelirken GIT'de sadece referans ile farklılıklar tutulur.

TFVC birbiriyle ilişkili olmayan dalların birleşmesine izin vermezken GIT bu izni verir.


Bu arada TFS, TFVC nin yanında artık Git versiyon kontrol sistemine de destek veriyor. Karar size kalmış.

İyi günler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LibreOffice, Libreoffice Online Derleme ve Yama Gönderme Süreci

    Libreoffice bir masaüstü ofis paketidir. Yıllar boyunca farklı adlarda geliştirilmiş şu an ise  Libreoffice adıyla devam etmektedir. Lib...